



Gyermek-tüdőgyógyászat Szegeden a Korda Klinikán

Mivel foglalkozik a gyermek-tüdőgyógyászat?
A gyermek-tüdőgyógyászat a gyermekek légzőszervi panaszainak kivizsgálásával és kezelésével foglalkozik. Szegedi rendelőnkben, a Korda Klinikán minden kis páciensünket figyelmesen, személyre szabottan látunk el. A vizsgálatok nemcsak a tüdő állapotára, hanem a teljes légzőrendszer működésére is kiterjednek.
Ha gyermeke gyakran köhög, nehezen kap levegőt, vagy visszatérő légúti fertőzésekkel küzd, érdemes mielőbb szakemberhez fordulni. Szakorvosunk célja, hogy pontos diagnózist állítson fel, és olyan kezelést javasoljon, amely valóban segít.
Rendelésünkre beutaló nélkül is könnyen lehet időpontot foglalni, a várakozási idő pedig rövid.
Mikor érdemes gyermek-tüdőgyógyászhoz fordulni?
Mi okozhatja a tüneteket?
Ha gyermeke hosszabb ideje köhög, vagy egyéb légzési panaszai nem múlnak, annak hátterében többféle ok is állhat.
Gyakori kiváltó tényezők:
- elhúzódó légúti fertőzések,
- allergia vagy szénanátha,
- gyermekkori asztma,
- refluxbetegség.
Kisebb gyermekeknél előfordul, hogy a napok óta tartó, makacs köhögés oka nem egyértelmű. Gyakori, hogy a háttérben valamilyen elhúzódó fertőzés, allergia, asztmás jellegű panasz vagy gyermekkori reflux húzódik meg.
Mivel ezek a tünetek egymásra is hasonlíthatnak, különösen fontos a szakorvosi vizsgálat. Minél hamarabb derül fény a valódi kiváltó okokra, annál gyorsabban kezdődhet el a célzott kezelés, amely segít elkerülni a szövődményeket és elősegíti a gyorsabb gyógyulást.
Nagyobb, iskoláskorú gyermekek esetén gyakran merülnek fel olyan visszatérő panaszok, mint a hosszan tartó orrdugulás, köhögés vagy a terhelésre jelentkező nehézlégzés. A tünetek gyakori okai az asztma vagy valamilyen szezonális allergia. Ezek mind hatással lehetnek a tanulásra, a sportolásra, sőt a mindennapi jó közérzetre is.
Az időben felismert és megfelelően kezelt tünetek nemcsak a gyermek közérzetét javítják, hanem hozzájárulnak ahhoz is, hogy ne maradjon le az iskolában, és továbbra is részt vehessen aktív mozgásos tevékenységekben.
Gyakori kérdések – gyors válaszok
Mit tegyek, ha a köhögés két hétnél tovább tart?
Ha gyermeke két hétnél hosszabb ideje köhög, fontos, hogy ne várjon tovább. A háttérben állhat egyszerű vírusos fertőzés, de akár allergia vagy asztma is. A pontos diagnózis szakorvosi vizsgálattal állítható fel, mely után célzott kezelés kezdhető – ez csökkenti a tüneteket és megelőzi a szövődményeket.
Mik lehetnek a leggyakoribb okai a sípoló légzésnek?
A sípoló légzés a kis légutak szűkületére utal, amit leggyakrabban asztma okoz. Kiváltó ok lehet még allergiás reakció, vírusos hörghurut vagy ritkábban idegentest belélegzése is. Ezért ha ilyet tapasztal, mindenképp javasolt mielőbb orvoshoz fordulni.
Mikor érdemes orvoshoz fordulni asztmás panaszokkal?
Ha gyermeke nehezen kap levegőt, gyakran köhög terheléskor vagy éjjel, az már kontrollt igénylő asztmára utalhat. A kezelés célja a tünetmentesség és a normál életvitel biztosítása.
Lehet-e allergia a gyakori megfázásos tünetek mögött?
Igen, különösen ha a tünetek (orrfolyás, tüsszögés, köhögés) mindig ugyanabban az évszakban vagy azonos körülmények vagy tevékenységek alkalmával jelentkeznek, vagy hónapokon át elhúzódnak. Ilyenkor allergiavizsgálat segíthet feltárni a panaszok valódi okát.
Mikor veszélyes a köhögés gyermekkorban?
Ha a köhögés mellett fulladásérzet, láz, étvágytalanság vagy légzésszünet jelentkezik, az azonnali orvosi vizsgálatot igényel. Ugyanez érvényes akkor is, ha a köhögés miatt a gyermek nem tud aludni, játszani vagy óvodába/iskolába járni.
Mivel segíthetem otthon az asztmás gyermekem gyógyulását?
Fontos a lakhely megfelelő páratartalma, a dohányfüstmentes környezet és az allergének csökkentése pl.: rendszeres takarítással és levegőszűrővel. Az orvos által javasolt inhalációs kezelés rendszeres alkalmazása, valamint a kontrollvizsgálatok betartása is hozzájárul a tünetek javulásához.
Hogyan történik a kivizsgálás?
A Korda Klinikán a gyermek-tüdőgyógyászati vizsgálat egy alapos beszélgetéssel kezdődik, amely során szakorvosunk részletesen kikérdezi Önt a gyermek tüneteiről, azok gyakoriságáról és körülményeiről. Ezután következik a gyermek alapos kivizsgálása. Szükség esetén, speciális diagnosztikai vizsgálatokat is végzünk, például:
- légzésfunkciós vizsgálatot (spirometria),
- allergiavizsgálatot (Inhalatív bőrteszt),
- mellkasröntgent,
- szükség esetén laborvizsgálatokat
- vagy légzésprovokációs tesztet is.
Ezek segítenek pontosan meghatározni, hogy mi okozza a panaszokat, és lehetővé teszik, hogy célzott, hatékony kezelést javasoljunk.
Milyen tünetek esetén érdemes gyermek-tüdőgyógyászhoz fordulni?
- Tartós, elhúzódó köhögés, ami hetek óta nem javul
- Nehézlégzés, fulladásérzet
- Sípoló légzés – főleg éjszaka vagy mozgás során
- Éjszakai köhögési rohamok, amelyek zavarják az alvást
- Visszatérő hörghurut vagy tüdőgyulladás
- Légszomj fizikai aktivitás közben
- Allergiás jellegű légúti panaszok, például orrdugulás, tüsszögés, szemviszketés
Miért válassza a Korda Klinikát?
Szegedi rendelőnkben barátságos környezetben, modern eszközökkel és tapasztalt szakorvossal várjuk Önt és gyermekét. Fontos számunkra, hogy a vizsgálat nyugodt, bizalmi légkörben történjen, ahol a gyermek nem fél, a szülő pedig érti, mi történik.
Célunk nem csak a tünetek enyhítése, hanem a kiváltó okok felderítése, hogy hosszú távon is megoldást nyújthassunk.
Hogyan tud időpontot foglalni?
Nem szükséges beutaló – egyszerűen, akár online vagy telefonon keresztül is lefoglalhatja a vizsgálat időpontját. A várakozási idő rövid, így gyermeke hamar megkaphatja a szükséges segítséget.
👉 Foglaljon időpontot még ma online vagy telefonon, hogy gyermeke mihamarabb jobban érezze magát!
A kezelésekről
Légzésfunkció vizsgálata
A légzésfunkciós vizsgálat során a Korda Klinika gyermek-tüdőgyógyász szakorvosa a beteg gyermek tüdejének térfogatát, a légzése minőségét, illetve a gázcsere és keringés állapotát méri fel. Erre a tüdő működésének átfogó feltérképezésre akkor van szükség, amikor a tűnetek asztmára, krónikus tüdőbetegségre utalnak vagy már ismert betegség állapotának követéséhez előírt. A Korda Klinika gyermek-tüdőgyógyászati szakrendelésén elérhető a légzésfunkciós vizsgálat.
Mikor érdemes a légzésfunkciós vizsgálat elvégzése?
- Légzészavar, nehézlégzés,
- mellkasi nyomás,
- asztmaszerű tűnetek,
- heveny köhögőrohamok, fulladásos rohamok
esetén mindenképpen érdemes a légzésfunkciós vizsgálat elvégzése.
Mivel a különböző eredetű légzészavarok, különböző – a normálistól eltérő – görbét jelenítenek meg a vizsgálat során, így ez a felmérés nagy segítséget nyújt számos betegség kiderítésében, és a további kezelés tervezésében.
A légzésfunkciós vizsgálat nagy előnye, hogy még a tűnetek jelentkezése előtt kimutatja az eltéréseket, így teszi lehetővé a megfelelő kezelés mihamarabbi elindítását.
Mi és hogyan fog történni a légzésfunkciós vizsgálat során?
Légzésfunkciós vizsgálat során a gyermek-tüdőgyógyász szakorvos a spirométer műszert használja. A vizsgálat ülő vagy álló testhelyzetben történik becsipeszelt orral. A spirométerre egy eldobható szájcsutorát illesztenek, amin keresztül kell lélegeznie a Páciensnek a gyermek-tüdőgyógyász szakorvos kérése szerint.
A spirométerrel a beteg gyermek tüdejének térfogatát, a légzése minőségét, illetve a gázcsere és keringés állapotát, sebességét mérik fel. A műszer a felvett adatokat egy számítógépnek továbbítja, ami összeveti azokat azonos korú, nemű, testsúlyú és magasságú személyektől elvárható eredményekkel és értékeli azokat. Az eredmények alapján a gyermek-tüdőgyógyász szakorvos átfogó képet a kap a gyermek tüdejének állapotáról, és az eredményeknek megfelelő kezelésekkel megakadályozza a komolyabb betegségek kialakulását.
Inhalatív bőrteszt
A februártól az ősz beköszöntéig terjedő időszakban bosszantó allergiás tűnetek keseríthetik meg nemcsak a felnőttek, de a gyermekek életét is. Ezt követően – mintha a pollenszezon nem lett volna elég, – a fűtésszezon indulásával a poratkáknak teremtünk ideális körülményeket a lakásban.
Mikor gyanakodjunk allergiára?
- gyakori orrdugulás, orrfolyás,
- tüsszögés,
- előfordulhat könnyezés, szemviszketés és vörösség és
- torokviszketés esetén.
Közepesen súlyos és súlyos esetekben a gyermekeknél okozhat:
- alvásproblémát,
- fáradékonyságot, csökkent koncentrációképességet és
- teljesítmény-csökkenést is.
Az elhúzódó felső-légúti betegségek, szem és orr viszketés, reggeli tüsszögés már óvodás korban a klasszikus légúti allergiás betegségre utalnak.
Ilyen esetekben érdemes időpontot kérni a Korda Klinika gyermek-tüdőgyógyász szakrendelésére, hogy ott egy inhalatív bőrteszt alkalmazásával igazolják a allergiás megbetegedés gyanúját.
Az inhalatív vizsgálat eredményétől függően gyermek-tüdőgyógyász szakorvosunk kezelési tervet készít.
Mi és hogyan fog történni a bőrteszt során?
A teszt során gyárilag tisztított allergéneket viszünk fel a gyermek alkarjára. Az allergének bőrön keresztül reakcióba lépnek a Páciens szervezetével, melynek eredményeként a bőr az adott területen kipirosodik, duzzanat keletkezik, ahogy a szúnyogcsípés esetében. Minél érzékenyebb a vizsgált Páciens az alergénekre, annál erősebbek a bőrtünetek.
Az allergének felvitele után 15 percet kell várni a tünetek kialakulására.
Hogyan kell felkészülni a bőrtesztre?
- Éhgyomor nem szükséges,
- teszt előtt nem szabad antihisztamint szedni,
- a nap bármelyik szakában elvégezhető,
- a teszt elvégzéséhez nincs szükség beutalóra.
Mik tesztelhetők inhalatív bőrteszttel?
- pollenek
- állati szőrök és hámtakarók
- ételek
A tesztek elvégzéshez a Korda Klinikán nincs szüksége beutalóra, de előzetes telefonos időpont foglalására igen.
Mi és hogyan fog történni?
Mit kell magával hoznia?
Fontos, hogy a tüdőgyógyászati vizsgálatra érkező beteg korábbi vizsgálati eredményeit és a rendszeresen szedett gyógyszereinek listáját feltétlen hozza magával.
Mi fog történni a vizsgálat során?
Szakorvosunk feladata, hogy a kórelőzmény megismerése, fizikális és allergia vizsgálat, bőrpróba és légzésfunkciós vizsgálatok után részletesen tájékoztassa a Páciensét betegsége természetével és a terápiás lehetőségekkel kapcsolatban. Nagyon fontos a rendszeres kontroll is, melynek során megbeszélésre kerül az előző vizsgálat óta jelentkező tünetek, a kezelés módja és a felmerülő problémák. A megfelelően megtervezett gyógyszeres kezelés és életmód mellett lehetővé válik, hogy a beteg korlátozásmentes életet éljen.
Foglalja le időpontját már most!
