Belgyógyász ikon

Általános belgyógyászat

Belgyógyász ikon

Pajzsmirigy betegségek

Belgyógyász ikon

Pajzsmirigy ultrahang

Belgyógyász ikon

Endokrinológia

Belgyógyász, endokrinológus, diabetológus szakrendelés

Endokrinológus, pajzsmirígy makett

A belgyógyászatot gyakran ajánlják akkor, amikor a páciens bizonytalan tünetekkel küzd, és nem tudja, melyik szakirányhoz forduljon, vagy amikor góckutatásra van szükség, és a betegút összehangolása szükséges.

A belgyógyászat az orvostudomány azon területe, amely leginkább integrálja a különböző szakterületeket az általános orvosi gyakorlat szintjén, legyen szó megelőzésről, gyógyításról vagy rehabilitációról. Az idők során a belgyógyászat jelentősen specializálódott, és ebből a szakterületből nőttek ki olyan szakágak, mint a gasztroenterológia (gyomor-bélrendszeri betegségek), diabetológia (cukorbetegség), endokrinológia (belső elválasztású mirigyek betegségei), és a kardiológia (szív- és érrendszeri betegségek).

A Korda Klinikán magasan képzett, tapasztalt belgyógyász, endokrinológus, diabetológus szakorvosának célja, hogy helyreállítsa a megbillent egyensúlyt a szervezetben és optimalizálja a megbetegedett belső szervek működését.

A szolgáltatásokról

Általános belgyógyászat

Rossz közérzet, fáradtság vagy ismeretlen eredetű tünetek esetén érdemes alávetni magunkat egy alapos belgyógyászati kivizsgálásnak. Ugyanakkor a megelőzés is kiemelten fontos, ezért ajánlott évente bizonyos szűrővizsgálatokat elvégeztetni.

Gyakran érezhetjük úgy, hogy valami nincs rendben, de nehéz pontosan meghatározni, mi okozza a problémát. Ilyen esetekben érdemes a Korda Klinika tapasztalt belgyógyász szakorvosához fordulni. Az alapos kivizsgálás időt és energiát takarít meg, elkerülhetővé téve, hogy különböző szakorvosokat kelljen felkeresni és számos vizsgálaton átesni. A megelőzés szintén fontos szerepet játszik: a rendszeres szűrővizsgálatokkal megelőzhető bizonyos súlyos betegségek kialakulása.

Pajzsmirigy betegségek

A leggyakoribb pajzsmirigyproblémák közé tartozik a pajzsmirigy megnagyobbodása, az alul- és túlműködés, a pajzsmirigygyulladás, valamint a pajzsmirigydaganatok. Mivel a pajzsmirigy az endokrin (belső elválasztású hormonokat termelő) szervek közé tartozik, ezekkel a megbetegedésekkel az endokrinológia foglalkozik.

A pajzsmirigy működésbeli zavarai elsősorban a nőket érintik, és az esetek többségében nem megelőzhetők. Az orvosi vélemények szerint a táplálkozás szempontjából egyedül a jódhiány játszik szerepet, amely hajlamosíthat struma (golyva) és göbképződés kialakulására. Jódhiányos országokban – így Magyarországon is – javasolt halak, tengeri ételek fogyasztása, illetve jódozott só használata.

Ha azonban már kialakult egy – eleinte tünetmentes – túlműködésre hajlamos göb, az extrém mennyiségű jódot kerülni kell, mert az aktiválhatja a szunnyadó elváltozást. Egyes multivitaminok, néhány szívritmuszavarra szedett gyógyszer, valamint a CT kontrasztanyag jelentős mennyiségű jódot tartalmazhatnak.

Pajzsmirigy zavar esetén a teherbeesés esélye jelentősen csökkenhet, a vetélések gyakoribbak lehetnek, és fejlődési rendellenességek is előfordulhatnak. Ezért a teherbeesés előtt feltétlenül szükséges a pajzsmirigyhormonok szintjének rendezése. Bár a betegség a férfiak nemzőképességét általában nem befolyásolja, a pajzsmirigy túl- vagy alulműködése impotenciát okozhat.

 

Pajzsmirigy ultrahang

A pajzsmirigy két lebenyének és a mellékpajzsmirigy vizsgálatának nélkülözhetetlen eszköze az ultrahang. Ezzel a módszerrel a pajzsmirigy legkisebb változásai is észlelhetők, pontosan megállapítható a pajzsmirigy mérete, alakja és szerkezete, valamint láthatóvá válnak a göbös elváltozások, gyulladások és ciszták is. Az ultrahang kulcsszerepet játszik nemcsak a pajzsmirigy és a mellékpajzsmirigy diagnosztikájában, hanem a nyaki lágyrészek, a nagy nyálmirigyek és a nyaki nyirokcsomók vizsgálatában is.

A pajzsmirigy ultrahang vizsgálata minden olyan esetben javasolt, amikor a tapintásos vizsgálat (endokrinológus vagy belgyógyászati vizsgálat során) vagy az egyéb tünetek alapján felmerül a pajzsmirigy kóros elváltozásának gyanúja.

Endokrinológia

A belgyógyászat egyik specializált területe az endokrinológia, amely a belső elválasztású,azaz endokrin mirigyek betegségeivel foglalkozik. Ezek az endokrin szervek, amelyek hormonokat termelnek, a következők: hypophysis (agyalapi mirigy), pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, mellékvese és hasnyálmirigy.

Az endokrin rendszer legfőbb feladata a szervezet anyagcsere-működésének szabályozása hormonok segítségével. A hormonok a belső elválasztású mirigyek termékei, amelyek a véráramba jutva különböző szervek működését serkentik vagy gátolják.

Pácienseket gyakran általános belgyógyász, háziorvos vagy nőgyógyász irányít endokrinológiai vizsgálatra, amikor olyan általános klinikai tünetek jelentkeznek, amelyek endokrin rendellenességre utalhatnak.

Ilyen tünetek lehetnek például a fáradékonyság, száraz bőr, kóros izzadás, hasmenés vagy idült székrekedés, szívdobogásérzés, és alvászavar.

Ha egy páciens vérzészavarral vagy szoptatással nem magyarázható tejcsorgással jelentkezik, általában nőgyógyászhoz fordul. Gyakran a rendellenes szőrnövekedés miatt keresik fel az orvost. Fizikális vizsgálat során, például térdig terjedő vizenyő, vagy a hasbőrön megjelenő lilás striák, illetve családi halmozódás (például pajzsmirigybetegség vagy multiplex endokrin adenomatosis) esetén felmerülhet endokrinológiai betegség gyanúja, ami elindítja az endokrinológiai kivizsgálást.

Foglalja le időpontját már most!

Időpontfoglalás illusztráció. Vázában szegfű csokor, mellette határidőnapló
Kezeléseinken, előzetes időpontfoglalás után tudjuk fogadni. Az Önnek megfelelő időpontot az alább megjelölt időpontok között, telefonon foglalhatja le.

Időpontfoglalás telefonon

H - P | 8:00 - 20:00
HU

Kapcsolat

Korda Klinika logó